Opłaty dodatkowe przy zakupie mieszkania - co warto wziąć pod uwagę?

Decyzja o zakupie mieszkania to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu wielu osób. Wymaga ona nie tylko starannego przemyślenia, ale także świadomości wszelkich kosztów związanych z tą inwestycją. Oprócz ceny samego lokalu, na przyszłych właścicieli czeka wiele opłat dodatkowych, które mogą znacząco wpłynąć na ostateczny koszt transakcji. Warto więc wiedzieć, jakie opłaty dodatkowe mogą się pojawić przy zakupie mieszkania i jak się do nich przygotować.

Opłaty notarialne i podatek od czynności cywilnoprawnych

Jednym z pierwszych kosztów, z którym muszą się liczyć przyszli nabywcy nieruchomości, są opłaty notarialne. Wynikają one z konieczności sporządzenia aktu notarialnego, który potwierdza przeniesienie własności nieruchomości. Opłata notarialna składa się z wynagrodzenia notariusza oraz podatku od czynności cywilnoprawnych. Wysokość wynagrodzenia notariusza jest regulowana przez ustawę i zależy od wartości przedmiotu umowy. Natomiast podatek od czynności cywilnoprawnych wynosi 2% wartości nieruchomości i należy go uiścić w terminie 14 dni od zawarcia umowy. Warto pamiętać, że opłaty notarialne mogą się różnić w zależności od notariusza, dlatego warto sprawdzić wcześniej cennik usług kilku kancelarii.

Kredyt hipoteczny i ubezpieczenie nieruchomości

W przypadku, gdy zakup mieszkania jest finansowany za pomocą kredytu hipotecznego, na przyszłych właścicieli czekają dodatkowe opłaty związane z tym produktem finansowym. Przede wszystkim należy liczyć się z prowizją za udzielenie kredytu, która może wynosić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Ponadto, banki często wymagają od klientów wykupienia ubezpieczenia nieruchomości na czas trwania kredytu. Ubezpieczenie to ma na celu zabezpieczenie banku przed ewentualnymi stratami wynikającymi z uszkodzenia lub zniszczenia nieruchomości. Koszt ubezpieczenia zależy od wartości nieruchomości oraz wybranej oferty ubezpieczyciela.

Wróć do bloga

wykonanie: Webbeskid

blog