Jak wystawić dom na sprzedaż?

Sprzedaż domu to często decyzja, która może być stresująca i skomplikowana. Sprawdź, jak krok po kroku przygotować się do sprzedaży nieruchomości i z sukcesem przeprowadzić cały proces.

Przygotowanie domu do sprzedaży

1. Przed wystawieniem ogłoszenia warto sprawdzić stan techniczny swojej nieruchomości. Zwróć uwagę na wszelkie usterki, które mogą wpłynąć na wartość domu, np. wilgoć, grzyb czy konieczność wymiany instalacji. W razie potrzeby wykonaj niezbędne naprawy.

2. Dobrze prezentujący się dom może szybciej znaleźć kupca. Przed pokazem upewnij się, że wszystkie pomieszczenia są czyste, a wnętrze wygląda schludnie i przestronnie. Zainwestuj w drobne poprawki, takie jak odświeżenie ścian czy naprawa uszkodzonych elementów.

3. Przeglądając oferty sprzedaży podobnych nieruchomości w swojej okolicy, można oszacować realną wartość swojego domu. Warto również skorzystać z usług biura nieruchomości. Rzeczoznawca majątkowy dokładnie wyceni nieruchomość.

Zgromadzenie dokumentacji

1. Przed wystawieniem domu na sprzedaż upewnij się, że posiadasz aktualne dokumenty własności, takie jak zaświadczenie o prawie własności czy wpis do księgi wieczystej.

2. Dokument potwierdzający, że budynek spełnia wymogi techniczno-budowlane i może być zamieszkany. Jeśli nie posiadasz takiego dokumentu, zgłoś się do odpowiedniego organu w celu jego uzyskania.

3. Plan zagospodarowania przestrzennego (PZP) jest dokumentem, który określa przeznaczenie terenu i warunki zabudowy. Przy sprzedaży wartość nieruchomości może wzrosnąć, jeśli PZP pozwala na dalszą rozbudowę czy zmianę przeznaczenia działki.

Wystawienie ogłoszenia

1. Kluczowym elementem dobrego ogłoszenia są profesjonalne zdjęcia nieruchomości. Wybierz słoneczny dzień i spraw, aby dom był dobrze oświetlony oraz przedstawiony z różnych perspektyw.

2. Opis powinien zawierać szczegółowe informacje o domu, takie jak liczba pokoi, metraż, rok budowy, standard wykończenia czy rodzaj ogrzewania. Nie zapomnij również o wymienieniu plusów nieruchomości, takich jak atrakcyjna lokalizacja, duża działka czy dobre skomunikowanie.

3. Wystawienie ogłoszenia na popularnych portalach nieruchomości zwiększy szansę na dotarcie do większego grona potencjalnych kupców. Jeśli chcesz zaoszczędzić czas i nerwy, warto rozważyć współpracę z agencją nieruchomości. 

Wróć do bloga

wykonanie: Webbeskid

blog